CZ EN
 +420 234 221 371   |    cmku@cmku.cz   |  


Mushing

V zemích, kde sníh pokrývá krajinu většinu roku, jsou od pradávna využíváni psi k tahu nákladů a k přepravě lidí na saních. Na tyto psy byl kladen požadavek hlavně na jejich odolnost vůči chladnému počasí, malým nárokům na "údržbu" a hlavně na přátelské a bezproblémové chování k lidem a ve smečce psů. K znovuobjevení tažných psů došlo na začátku dvacátého století v období zlaté horečky na Aljašce a v této době se začínají i organizovat první závody a postupně vzniká sport psích spřežení- mushing.

V 80. letech se tento sport začal formovat i u nás. Stejně jako ve všech evropských zemích se v tomto sportu nejprve využívali pouze čistokrevní psi severského původu: aljašský malamut, grónský pes, samojed a sibiřský husky. Později se začali používat i psi křižení, hlavně za účelem dosažení co možná nejvyšších sportovních výsledků. Sport se rozdělil na dvě kategorie: uzavřená kategorie pouze pro severské saňové psy s průkazem původu a kategorie otevřená, přístupná pro všechna další plemena. Česká organizace Svaz sportu psích spřežení SSPS zaštiťuje obě závodní sekce, které zde mají rovnoprávné zastoupení. Pouze čistokrevným psům se v rámci SSPS věnuje organizace Českomoravský sportovní klub severských plemen ČMSKSP, která má svoji samostatnou strukturu. Celá tato organizace žije především díky internetové stránce www.mushing.cz, kde naleznete i diskuzi, inzerci a články. SSPS má velmi propracovanou strukturu registrace členů, závodníků, přihlašování závodů, zpracování výsledků a výpočtů výkonnostních bodů.

Naleznete zde i informace o chystaných závodech. V letošní sezóně je např. přihlášeno 38 závodů, z toho 20 podzimních, kdy psi tahají tréninkové káry a 18 zimních závodů se saněmi. V České republice naleznete asi 500 registrovaných členů, věnujících se tomuto sportu buď rekreačně nebo výkonnostně. Čeští reprezentanti pravidelně slaví své úspěchy i v zahraničí a drží krok se světovou špičkou.

Další informace naleznete na internetových stránkách:
www.mushing.cz

FISTC - Mezinárodní organizace saňového sportu pro severská plemena:
www.fistc.com

Autor: ČMKU
Vloženo: 5.5.2010Další články v této kategorii

Světová výstava Chodský pes
Mezinárodní výstava psů Špilberka a Brněnská národní výstava
Flyball
Tanec se psem
Sportovní kynologie