CZ EN
 +420 234 221 371   |    cmku@cmku.cz   |  


90. výročí plemene slovenský čuvač v r. 2019

Pro chov slovenských čuvačů bude rok 2019 velmi významný. Oslavíme 90. výročí zapsání prvních jedinců do plemenné knihy slovenských čuvačů Jerry ČSKU-SCGČ/1 a Kory ČSKU/SCHČ/2. K této příležitosti jsme se rozhodli zpracovat malé historické ohlédnutí, zaměřené na tradiční využití slovenského čuvače co by ovčáckého plemene a poukázat tak na jeho universálnost.

Slovenčtí čuvači byli a jsou tradičně využívání k přesunům ovcí a hlídání stáda při výpasech. Na tuto tradici bylo úspěšně navázáno i v České republice (tedy alespoň co se sportovní úrovně pasení týče)  v roce 2011 v Martínkovicích u Mgr. Ivany Horské, což dalo podnět i dalším majitelům tohoto plemene vrátit se k původnímu určení tohoto ovčáckého psa.

V současnosti v různých výcvikových střediscích trénuje přibližně 15 čuvačů na různých úrovních pokročilosti. Jeden pes má dokonce splněnu zkoušku nejvyšší IHT TS3, další 3 mají splněný limit pro postup do této nejvyšší kategorie a v letošní sezoně tak v ní budou soutěžit.

Letos mezi sebou tito psi poměří síly již na třetím Mistrovském závodě slovenských čuvačů! V roce 2019 tak vybereme již 4. mistra v pasení.

Připojený soubor: 269-90.-vyroci-plemene-slovensky-cuvac-v-r.-2019.pdf
Autor: Jaroslava Říhová
Vloženo: 15.5.2018Další články v této kategorii

Petice
Smutná zpráva
Vyhledávač čipů a tetovacích čísel
Statistiky Světová výstava Amsterodam
Smuteční oznámení